Listopad 2008

Elán

30. listopadu 2008 v 16:15 | ana |  VIDEA

Diplomky od dajulky

27. listopadu 2008 v 11:14 | anicka |  diplomky


1Bleskajjjda

25. listopadu 2008 v 14:21 | anicka |  Bleskovky

1)ahojííííík

2)jak se máš?

3)kolik ti je?

4)co dělaš?

5)kdo je 1 na obrázku?

6)a kdo je na 2 obrázku?

7)a kdo na 3?

8)co chceš na diplomek?

9)papííííííííííííík


1


2
3
Něco o psech-rozcestník

22. listopadu 2008 v 12:28 | anicka |  Něco o pejskach
----Slavní psi----
----Druhy psů----
----Jména psů----
----Testy----
----Videa psů----

Kostra psa

22. listopadu 2008 v 12:23 | anicka |  Něco o pejskach
1. lebka
2. obličej
3. dolní čelist
4. jazylka
5. hrtanové a průdušnicové chrupavky
6. krční obratle
7. hrudní obratle
8. bederní obratle
9. křížové obratle
10. ocasní obratle
11. žebra 12. hrudní kost
13. rukojeť hrudní kosti
14. lopatka
15. rudimentální klíční kost
16. pažní kost
17. vřetenní kost
18. loketní kost
19. zápěstní kosti
20. záprstní kosti
21. kosti prstů ruky
22. sezamské kosti 23. sezamské kosti
24. sezamské kosti
25. pánevní kost
26. stehenní kost
27. sezamská kost dvojhlavého lýtkového svalu
28. sezamská kost podkolenního svalu
29. holenní kost
30. lýtková kost
31. zánártní kosti
32. nártní kosti
33. pyjová kost

Kastrace

22. listopadu 2008 v 12:20 | anicka |  Něco o pejskach
Týká se zejména feneček. Možná se zdá někomu předčasné mluvit o kastraci sotva jsme si přinesli štěňátko domů, ale je třeba si uvědomit několik věcí. Především: Proč jsme si pořizovali pejska? Máme-li výstavní nebo pracovní fenu s rodokmenem a plánujeme-li chov úspěšných jedinců, nebudeme samozřejmě o kastraci uvažovat. Ale máme-li pejska jen pro radost, pak je kastrace to nejlepší, co pro něho můžeme udělat. Často slyšíme a dříve se skutečně tradovalo, že "alespoň jedenkrát musí mít štěňata".

Výzkumy prováděné ve Spojených státech na velkých skupinách fen, které rodily 1x, vícekrát a ani jednou , ukázaly, že mezi nimi není příliš velký rozdíl mezi výskytem cyst a nádorů vaječníků a dělohy, zánětů dělohy a nádorů mléčné žlázy. Jen u fen, které rodily vícekrát, byl nižší výskyt hormonálně podmíněné cukrovky. Všechny tyto skupiny ovšem výrazně zastínila skupina fen kastrovaných. Zde, pokud se odstraní děloha i vaječníky, nehrozí žádné další onemocnění těchto orgánů. Výskyt hormonálně podmíněné cukrovky je téměř nulový. Čím dříve se operace provede, tím větší je ochranný efekt proti nádorům mléčné žlázy. Z výsledků těchto výzkumů vyplívá, že fena opravdu nemusí mít ani jednou za život štěňata, ale pokud s ní už, nebo vůbec, nepočítáme do chovu, je dobré nechat ji vykastrovat.
Z hlediska dokončení tělesného vývoje je vhodné kastrovat fenu až po dosažení pohlavní a fyzické zralosti, tj. po odeznění 1. hárání. Pokud se zákrok provádí mezi 1. a 2. háráním, je ochranný vliv proti vzniku nádorů mléčné žlázy až 92 %. Riziko výskytu zhoubného nádoru mléčné žlázy je 4x nižší než u nekastrovaných fen. Proto každému, kdo si koupí psí dámu, doporučujeme, aby se rozhodl, zda bude chovatelem, nebo zda usnadní a ulehčí život sobě i své feně a nechá ji vykastrovat. Takto ošetřená fena nehárá, netrpí falešnou březostí a nemusíte mít obavy z nežádoucího nakrytí a řešení problému, jak nechtěnou graviditu přerušit, nebo co s neplánovanými štěňaty.

Štěně

22. listopadu 2008 v 12:19 | anicka |  Něco o pejskach

Kupujeme štěňátko

Pořídili jste si pejska? A víte co dál? Malé štěňátko přináší do rodiny spoustu radostí, ale i starostí. Jako malé dítě. V tomto textu najdete informace jak se ke štěněti chovat, čím ho krmit, jakou potřebuje lékařskou péči. Abychom Vám usnadnili chovatelské začátky a abychom Vám pomohli s otázkami, které se týkají zdravotní péče a správného vývoje nového člena Vaší rodiny, připravili jsme písemně několik následujících bodů. Takto budete mít čas vše si v klidu přečíst a probrat s ostatními členy rodiny. Začneme opravdu od začátku
§ je třeba se pejskovi podívat do uší. Přítomnost hustého, tmavého, suchého, drolivého mazu může signalizovat ušní svrab a není známkou dobré hygieny chovu, stejně jako blechy, které nacházíme v srsti po celém těle. Někdy najdeme přímo blechy, někdy jen černé tečky v srsti - bleší trus. Proti blechám a klíšťatům je dobré chránit pejska některým z preparátů s prodlouženou dobou účinku. V naší ordinaci používáme specialitu Frontline, která chrání pejska 2-3 měsíce proti blechám a 4-6 týdnů proti klíšťatům, nebo specialitu Stronghold, který nefunguje na klíšťata, ale chrání měsíc proti blechám, škrkavkám a ušním a kožním roztočům. Dále máme k dispozici preparát Duowin contact, který zbaví pejska blech i klíšťat na 4 týdny a zároveň působí i na vajíčka a larvy blech tak, aby se dále nevyvíjely.
Další dávku larviček dostane štěně v mateřském mléce. Tyto larvičky se ve štěněti opět zavrtají do svalů a orgánů a postupně se uvolňují do střeva, kde dospívají v dospělé škrkavky. Všemi dosud známými odčervovacími prostředky zahubíme jen dospělce, kteří už jsou ve střevě. Proto musíme odčervovat opakovaně, neboť dokud se štěně nezbaví zásoby larviček a nevytvoří si schopnost bránit jim ve vývoji v dospělce, dozrávají v něm stále noví a noví parazité. První odčervení by mělo být provedeno pomocí speciální pasty, která škrkavky jen ochromí, ale nezabije, takže celé odcházejí a nerozkládají se ve střevě. Při jejich rozkladu totiž vznikají látky, které jsou pro velmi mladá štěňata jedovaté. Pak můžeme pokračovat dále touto pastou, tabletkami, nebo použít velmi moderní preparát Stronghold, který je sice dražší, ale podává se jen 1x za měsíc, po celou tuto dobu se drží v krvi zvířete a hubí škrkavky stále a ne jen nárazově jako ústně podávané preparáty a navíc chrání po celý měsíc i proti blechám a kožním a ušním roztočům. Tento způsob doporučujeme.

Očkování

Očkování je nejjednodušším a přitom nejdůležitějším způsobem, jak předcházet řadě infekčních onemocnění (parvoviróza, psinka, infekční zánět jater, psincový kašel, koronaviróza, leptospiróza, vzteklina), z nichž většina ohrožuje pejska přímo na životě a některá jsou přenosná i na člověka. Základní očkovací schéma u moderních, dnes používaných vakcín je 6, 9 a 12 týdnů věku. Každé očkování obsahuje o něco širší kombinaci chorob a v posledním je obsažena i vzteklina.

Pro riziková plemena, jako je rotweiler, dobrman, německý ovčák, labradorský retrívr, pro psy z větších chovů nebo ohrožených oblastí, a nebo pro každého svědomitého majitele, který chce mít jistotu, že pro ochranu a přežití svého pejska dělá opravdu maximum, doporučujeme posunout poslední kompletní vakcínu se vzteklinou na 16.týden a vložit do očkovacího schématu ještě jednu dávku kompletní kombinované vakcíny s leptospirózou na 12.týdnu. Takové očkovací schéma pak je 6,9,12 a 16 týdnů. Vakcíny aplikované v 9.,12. a 16.týdnu by měly obsahovat leptospirózu - často smrtelnou bakteriální žloutenku roznášenou hlodavci, nebezpečnou i pro lidi. Na našem pracovišti používáme řadu vakcín Eurican od firmy Merial, Vanguard od firmy Pfizer a Duramune od firmy Ford Dodge. Kvalitou jsou srovnatelné, Vanguard a Duramune obsahují navíc koronavirózu, průjmové onemocnění, které u dospělých psů probíhá jako několikadenní střevní chřipka, ale pro malé štěně může být i životu nebezpečné. Další infekce, proti kterým lze psa chránit vakcinací je komplex psincového kašle a lymská borrelióza.
Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Nemůžeme krmit psa nekvalitní potravou a očekávat, že z něho vyroste krásný, zdravý a silný jedinec. Názory na to, co je kvalitní potrava, se různí a procházejí názorovým vývojem. Výzkumy na zahraničních universitách a ve výzkumných centrech velkých a seriózních firem zaměřených na výrobu krmiv pro psy a kočky přinesly zejména v poslední době mnoho nových poznatků, které jsou často i v přímém rozporu s tím, co se tradovalo v minulosti.

Granule nebo vařená strava?: to je otázka, se kterou se v ordinaci setkáváme velmi často. Nelze a ani nechceme zcela zavrhnout používání klasické vařené stravy. Jen vždy majitele upozorňujeme na obrovskou pracnost ve srovnání s komerčními krmivy. Chcete-li psovi vařit, znamená to mít zdroj kvalitního masa- svaloviny, vždy ho dobře provařit pro odstranění rizika infekce, mísit ho v poměru 1/3 masa ku 2/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky), přidat zeleninu, vitamíny, minerály. Nikdy nebudete znát přesné složení takto připravené stravy a to nebude nikdy stejné, protože pokaždé použijete jiné suroviny. je tu vysoké riziko předávkování vitamínů (vit.D) a hlavně minerálů (vápník !!!- katastrofa pro kostru a klouby rostoucího psa) Především si ale přiděláte spoustu práce a Váš byt dostane špatně vyvětratelnou vůni závodní kuchyně. Tímto způsobem lze odchovat psa na relativně vyvážené stravě, ale je to velice, a v dnešní době zcela zbytečně, pracné a komplikované. Doporučujeme proto používat KVALITNÍ a ověřená komerční krmiva, zejména v granulované formě.

GRANULE: Rozhodli jste se tedy pro granule. Jenže když se řekne granule, je to jako když se řekne auto. Na jedné straně stojí Mercedes, na druhé Trabant. Stejné rozdíly jsou i ve kvalitě granulí. Zde je to o to nebezpečnější, protože rozdíl mezi Mercedesem a Trabantem pozná každý a snadno, ale granule jsou pro laika všechny jen hnědé kuličky. Jenže rozdíly jsou mezi nimi obrovské. Různé výhodné cenové nabídky v supermarketech jako 10 kg za 140-200 Kč jsou jasné. Za takovou cenu nelze nakoupit ani kvalitní suroviny, natož vyrobit kvalitní granule. Takové krmení je dobré leda pro slepice, ale rozhodně ne pro psa, a už vůbec ne pro rostoucí štěně. Pomineme-li tyto vyložené excesy kvality, zůstává před námi těžký úkol vybrat si z mnoha více či méně kvalitních výrobků na českém trhu ten, který bude našemu psímu kamarádovi nejvíce vyhovovat. Obecně platí, že na krmení bychom neměli příliš šetřit zejména v prvním roce života, kdy se buduje kostra, imunitní systém a tělesná konstituce. Kvalitní krmení, pravidelné a kvalitní očkování a odčervení jsou absolutním základem, který když neošidíme, máme šanci odchovat zdravého jedince s dobrou kondicí, schopného odolat většině chorob a vynaložené náklady se nám tak mohou vrátit na úsporách za veterinární ošetření. Vždy platí, že prevence chorob je levnější než jejich léčba.

Jaké tedy zvolíme granule? Nemůžeme a ani nechceme poskytovat kompletní průzkum trhu a prověřit všechny značky a výrobce. Uvedeme jen namátkou ty, které známe a o jejichž kvalitách jsme se osobně přesvědčili. Nutram, Purina, K-9, Anka jsou krmiva střední třídy, která poskytnou dospělému psu vše, co potřebuje. Chceme-li si být jisti, že mu poskytujeme to nejlepší, můžeme si vybrat z krmiv představující opravdový vrchol kvality nabízené v rámci celé zeměkoule, včetně naší republiky. Superpremiová krmiva EUKANUBA a HILLS jsou značky srovnatelné s Mercedesem a BMW. Je už vcelku jedno, kterou z těchto značek si vyberete, je to jen otázka individuálního vkusu a rozhodnutí, protože všechny tyto firmy jsou zárukou kvality. Na naší klinice preferujeme firmu Eukanuba, jejíž lékařské diety sestavené pro psy a kočky s různými typy onemocnění (např. selhání ledvin, močové kameny, obezita, nebo onemocnění střev) používáme, a prodáváme i její krmiva pro jejich vysokou kvalitu a stravitelnost. Z veterinárních diet používáme také produkty firem Hills a Waltham RC. Bližší informace najdete na internetových adresách www.eukanuba.cz, www.iams.cz.

Kromě výše uvedených značek nabízíme ještě řadu premiových krmiv Purina Excellent, která splňuje výše uvedené požadavky a je cenově méně náročnější variantou k výše uvedeným krmivům. Důležité je i odlišení krmiv pro různé velikosti plemen. Dnes už se ví, že malá plemena mají značně odlišné požadavky na výživu než velcí psi. Proto tyto firmy vyrábí granule pro malá, střední a velká plemena. Významné je to hlavně u psů velkých (nad 25 kg v dospělosti) a gigantických plemen. Zde se dá špatnou výživou napáchat hodně škod, hlavně ve vývoji kyčelních a loketních kloubů. Ale pozor: dlouho se tvrdilo, že velcí psi potřebují během růstu hodně vápníku a bílkovin. Výzkumy posledních 5-10 let ukazují, že nadbytek těchto složek způsobuje stejné, ba horší škody, než jejich nedostatek. Doga nebo rotweiler váží v dospělosti 50-80 kg. To je stejná váha jako u člověka. Ale lidská kostra do této velikosti a váhy roste 18 let. Pes takto naroste za 8-10 měsíců!!! To je strašná zátěž pro organismus. naším cílem tedy nemůže být snaha o urychlení již tak překotného růstu, ale naopak. Musíme se snažit, aby tento růst byl pozvolný, plynulý a vyrovnaný. Dostává-li rostoucí pes velkého plemene nadbytek bílkovin a/nebo vitamínů příliš rychle, vytvoří hodně svalové a tukové hmoty a navěsí tuto váhu na ještě nezralou kostru, kterou tím přetíží a dochází k deformitám kloubů a páteře. Vztah mezi nadbytkem vápníku a zvýšeným výskytem dysplazií kyčelních a loketních kloubů je dnes už přesvědčivě prokázán. Při nadbytku vápníku dochází k předčasnému a nerovnoměrnému uzavírání růstových zón kostí a tím opět ke zvýšenému množství kloubních onemocnění.

Při odchovu psa velkého plemene proto nedbejte dobře míněných, ale zastaralých rad některých chovatelů a výcvikářů, že pokleslé uši či prošláplé spěnky nohou spraví přídavek vápníku do krmiva. V kvalitních krmivech je ho dostatek a dalším přidáváním či zkrmováním tvarohů a mléčných výrobků ho můžete jen předávkovat, což má za následek výše uvedená onemocnění. Řada krmiv Eukanuba Large Breed (pro štěňata, dospělce a seniory velkých a obřích plemen) obsahuje navíc chondroprotekiva- tj. látky pro takzvanou kloubní výživu (chondroitin sulfát, glykosaminoglykany a želatinu) pro optimální vývoj a výživu kloubních chrupavek. Všechna krmiva Eukanuba pro dospělé psy obsahují nový unikátní patentovaný systém pro prevenci vzniku zubního kamene.

Krmný režim: Štěně, stejně jako malé dítě, je třeba přivyknout na pravidelný režim krmení. Mělo by jíst do věku 1 roku 3x denně, ve věku 1 roku až 1 rok 2x denně a v dospělosti 1-2x denně. Granule zalijeme teplou vodou, necháme je zchladnout na tělesnou teplotu a nabídneme je pejskovi. Necháme mu je 10-20 minut. Co nesní, to mu vezmeme, uložíme v lednici a ohřáté na tělesnou teplotu nabídneme při příštím krmení.

Pokud namočené granule nesní během jednoho dne, vyhodíme je, aby se nezkazily. Nikdy nenecháváme psovi jídlo ležet k dispozici celý den, a to ani suché granule. Takový pes se nenaučí správně jíst a buď se přejídá a je obézní, nebo naopak při celodenním uždibování necítí pořádný hlad, jí málo a může být hubený. Granule namáčíme v čisté vodě a s ničím je nemícháme. Výrobci kvalitních granulí mají své výzkumné ústavy, ve kterých dlouhé roky (Eukanuba 55 let) hledají a sestavují ideální složení jednotlivých krmných směsí. A když takový vyvážený výrobek smícháte s masem, nebo mlékem, zlikvidujete jejich úsilí a vytvoříte nové krmení o novém, neznámém a většinou nevyhovujícím složení. Mějte proto vždy na paměti, že granule nejsou přílohou k masu nebo čemukoliv jinému, ale kompletní vyváženou potravou která obsahuje vše potřebné, tedy i to maso.

Dávkování: Obecné dávkování bývá u každého krmiva napsané na pytli. Vždy ale platí, že spotřeba krmiva je přísně individuální záležitost a liší se u každého jedince. Je třeba proto vyjít z průměrné doporučené dávky a podle přírustku či úbytku hmotnosti zvířete množství krmiva doladit. Je třeba ale hlídat, aby pes nebyl ani příliš hubený a ani (což je mnohem častější) příliš obézní. Obezita u psů způsobuje stejné problémy jako u lidí. Cukrovku, nadměrné zatížení srdce, ledvin, páteře a kloubů. Zvláště u rostoucích psů je nadváha výrazným predispozičním faktorem vzniku dysplazie kyčlí a loktů, proto je dobré i u plemen, kde je vyžadován mohutný tělesný rámec (rotweiler, labrador), držet psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku 1,5 roku, než se mu dotvoří kostra a klouby, a až pak ho nasvalit intenzivním tréninkem a nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou. NIKDY nedávejte psovi KOSTI!!! Nepotřebuje je. Není nic, co by z nich mohl získat. Vápníku má v normálním krmení více než dost a vše ostatní je jen odpad. Kosti mohou poranit krk, jícen, žaludek či střevo, ale i když jsou měkké, nebo namleté, pohlcují vodu a mohou vyvolat zácpu. A někdy natolik vážnou, že se ji nepodaří vyřešit jinak než náročnou a drahou operací.

Ústní hygiena

22. listopadu 2008 v 12:17 | anicka |  Něco o pejskach
Pečovat o hygienu dutiny ústní u psa je velice důležité, neboť správnou prevencí můžeme předejít zánětlivým onemocněním dutiny ústní.
Měkká strava, kterou psa krmíme, podporuje tvorbu zubního plaku, pes nemusí kousat, a tím nedochází k mechanickému čistění zubů. Pokud není zubní plak odstraněn mechanicky, dochází k narůstání vrstev plaku a postupně k tvorbě zubního kamene.
Zubní kámen odtlačuje sliznici dásní, brání její správné výživě a tím napomáhá rozvoji zánětu dásní. Postupně dochází k odhalení krčků zubů, na kterých ulpívají zbytky jídla, zánět postupuje do hlubších vrstev, může dojít k vytvoření hnisavé píštěle.
Příznaky: silný zápach z úst psa, zarudlý pruh lemující řadu zubů, obnažené krčky zubů, slinění, krvácení dásní, často neochota přijímat potravu, neboť zánět dásní je velmi bolestivý.
Prevence: umožnit psovi mechanické čistění zubů a to podáváním vhodných žvýkacích kostí, např. z hovězí kůže, telecích kloubových kostí, do jisté míry pomáhá i tvrdé pečivo nebo je možné zakoupit různé žvýkací pamlsky, které snižují riziko nárůstu zubního kamene, některé přímo obsahují i směs enzymů, které zubní plak rozpouštějí a odstraňují. Kosti jsou vhodné co největší, aby je pes opravdu ohlodával, ne rozkousal za krátkou dobu. Postačí podat 1x týdně.
Každý pes má jiný sklon k tvorbě zubního plaku a tím následně i k tvorbě zubního kamene. Můžeme rovněž provádět čistění zubů a masáž dásní pomocí gumového prstu, jsou k dostání rovněž zubní kartáčky, toto je však nutné učit psa postupně (již od štěněcího věku). Existují i některá speciální krmiva, která svým složením a prostorovým uspořádáním vlákniny snižují kumulaci zubního plaku a kontrolují zápach z tlamy.
Důležitou složkou prevence je pravidelná kontrola dutiny ústní našeho psa a při zjištění zánětlivého onemocnění návštěva veterinárního lékaře.

VÝCVIK-povel aport

22. listopadu 2008 v 12:13 | anicka |  Něco o pejskach
Cíl cviku:
Pes sedí v klidu u levé nohy psovoda do doby, než dostane povel "Aport!". Psovod odhazuje předmět, pes stále v klidu sedí u nohy. Po vyslovení povelu pes vybíhá nejkratší cestou k odhozenému předmětu, uchopí jej a opět nejkratší cestou se vrací k psovodovi. S předmětem v tlamě pes usedá před psovoda, a až na povel "Pusť!" ochotně předá aport, na další povel "K noze!" usedá k levé noze psovoda.
Základy tohoto cviku lze nacvičovat již se štěnětem 3-4 měsíce starým, ve věku 6-7 měsíců je nutné tento cvik upevňovat.
Tento cvik nacvičujte zpočátku s vlastnoručně vyrobeným aportem. Použijte tenkou, dobře sající látku, do které zabalíte pro psa lákavý pamlsek, například kousek čerstvého masa. Aby pes o tento předmět získal zájem, nechte jej aport očichat, přičemž s vyslovením jména psa opakujte slovo "Aport!". Pokud pes nejeví o aport zájem, rozvažte látku a dejte mu pamlsek ochutnat. Zpočátku cvik nacvičujte na šňůře 2-3 m dlouhé. Aport odhazujte na vzdálenost 1-2 m ve chvíli, kdy jste si jisti, že štěně o něj jeví zájem, za současného vyřknutí povelu "Aport!". Když štěně aport uchopí, pochválíme jej a za současného povelu "Ke mně!" jej jemně přitahujeme. Aport štěněti odeberte s vyřknutím povelu "Pusť!", látku rozvažte a psa pamlskem odměňte. V této fázi opakujte cvik 1-5x denně před krmením, pokud štěně stále jeví zájem o aport. Pokud se zájem zmenší, cvičení ukončete.
Později použijte dlouhé vodítko nebo šňůru a aport odhazujte do vzdálenosti 4-5 m, cvik je stejný, jako při odhazování do kratší vzdálenosti, pouze při odebírání aportu přinuťte psa sednout. Po zvládnutí nácviku aportu s přitahováním vodítka začněte s nácvikem, kdy aport odhazujete do vzdálenosti asi 10 m, pes má stále připnuté dlouhé vodítko, ale jeho konec leží na zemi tak, aby ho psovod mohl přišlápnout pro případ, že by pes chtěl s aportem odběhnout.
Pokud se pes spolehlivě s aportem vrací k psovodovi, je možné začít s nácvikem aportování lehké činky. S činkou je nutné štěně seznámit ještě před nácvikem, můžete se o ni se psem přetahovat nebo mu ji ponechejte ke hraní. V začátku nácviku s činkou na ni navažte látku s pamlskem, ale psa odměňujte pamlskem, který máte v kapse. Při odměňování předstírejte, že jde o přinesený pamlsek. Později látku sundejte a činku pouze pamlskem potřete, aby z ní pes cítil jeho pach, v další fázi cviku již činku nepotírejte. Nezapomeňte však psa stále odměňovat a chválit za dobře provedený cvik.
V další fázi nácviku tohoto povelu je nutné naučit psa, aby vybíhal pro činku až po vyslovení povelu "Aport!". Vzbuďte v psovi zájem o činku a dejte mu povel "K noze!". Odhoďte činku, ale psa držte za obojek a nuťte jej sedět v klidu u nohy. Poté vydejte povel "Aport!". Při nácviku využívejte pomocné povely jako "Drž!" a "Ke mně!". Toto cvičení opakujte do té doby, než pes vybíhá za aportem pouze na povel.
V další fázi je nutné zaměřit se na to, aby pes bez povelu nepouštěl přinesenou činku z tlamy. Nácvik proveďte tak, že ve chvíli, kdy pes činku přinese jej přidržíte za obojek a druhou rukou mu mírně nadzvednete bradu. Přitom opakujte povel "Drž!". Činku odeberte po krátké chvíli s povelem "Pusť!". Pes musí s činkou sedět rovně před psovodem. Tento cvik opakujte do doby, než si jej pes důkladně neosvojí. Po správně provedeném cviku psa chvalte a odměňte jej pamlskem. Po odevzdání činky psovodovi by měl pes přejít k levé noze psovoda a usednout. Tento úkon je možné nacvičit již předem, mimo nácvik povelu "Aport!".
Signál ruky:
Vykročte pravou nohou a pravou rukou ukažte do směru, kam jste aport odhodili.

VÝCVIK-další povely

22. listopadu 2008 v 12:10 | anicka |  Něco o pejskach
VSTAŇ
Nácvik povelu "Vstaň!": Pravou rukou držíme vodítko nakrátko a táhneme ho vzůru, levou rukou nadzvedáme psa pod břichem. Když se pes postaví, pochválíme ho.
Tichý povel je pohyb napřažené ruky dlaní nahoru zezdola nahoru. Pes by se měl pouze postavit, nedovolíme mu odbíhat.
VOLNO
Nejoblíbenější povel u většiny prosvodů i pejsků. Zastavíme se, odepneme vodítko, vyslovíme povel a nakročíme směrem a máchneme tím směrem rukou s hřbetem ven. Tady pozor, pes by neměl vytrysknout hned po odepnutí karabiny bez povelu, pokud toto dělá, vezmeme dvě vodítka se dvěma karabinami, aby poznal, že po odepnutí jedné, je stále připoután.
K noze :
Prvním krokem při cvičení pozornosti je naučit štěně spořádaně chodit na vodítku. Zpočátku se bude pejsek nasazení obojku a vodítka bránit, a tak první krok, který udělá směrem k vám, odměňte pamlskem a veselou pochvalou "Hodný". Pak opět vykročte směrem od štěněte. Jde-li s vámi, opět jej nadšeně pochvalte. Toto cvičení provádějte tak dlouho, dokud vás pejsek radostně nenásleduje. Díky odměňování brzy zapomene na obojek i na vodítko. Nedávejte mu žádné povely ani jej nakárejte. Zatím je jedno, zda je vedle vás vlevo, vpravo nebo jde za vámi. Pochvalte jej a odměňte jej pamlskem teprve v okamžiku, kdy k vám upře svou pozornost.
Fuj :
Nesmírně důležitý povel, který rovněž může zachránit život. Je to povel, pod kterým by si štěně mělo představit jakoukoliv nežádoucí činnost. Prostě něco, jako u lidí NE!
Může to být pojídání výkalů či jiných odpadků venku, skákání na lidi venku i doma, okusování předmětů, které tomuto účelu neslouží, nebo surové kousání vás samých, tahání ubrusu ze stolu, trhání lemovací lišty od lina, konzumace jídla ze stolu či linky apod
- Jak naučit tento povel??? : Když pes přiběhne např. k nějakým odpadkům a začne je kousat okamžitě říkejte opakovaně " fuj" a snažte se psa od odpadků odehnat !Až pes odejde dejte mu nějaký pamlsek nebo pochvalu !!! Pokud , ale pes ani po delší době neodejde odendejte ho tedy sami a mírně mu vynadejte , když se to , ale stane i po vynadání začněte zvyšovat hlas , ale v žádném případě psa NEBIJTE !!! Snažte se ho co nejvíce odendávat od odpadků ( např.) , když ho odendáte dejte mu pamlsek, ael pozor!!! Nemůžete mu později dávat pořád , pes si na toto nesmí zvyknout a proto mu jej dejte jen na začátku výcviku.
Základní výcvik :
S výchovou štěněte je dobré začínat od nejútlejšího věku. První socializaci by měl provádět každý dobrý chovatel. Musí si již s malými štěňátky hrát, zvykat je na lidi.
Majitel štěněte by měl začít s cíleným výcvikem po plném očkování, aby štěně mohlo bez rizika nákazy infekční chorobou na cvičiště mezi ostatní psy. To znamená tak ve třech měsících. Na dobrém cvičáku má výcvikář štěňátka ve zvláštní skupině, kde se prvně seznamují navzájem, pak s ostatními psy a cvičákem. Socializace mezi pejsky je velmi důležitá, štěně se musí naučit řeči psů a jak se mezi nimi chovat, aby nám z něho nevyrostl konfliktní jedinec, kterého budou ostatní psi napadat nebo se on sám stane agresorem. Musí také pochopit, kde je jeho místo ve skupině, co si může a nemůže dovolit, a toto ho nenaučí nikdo jiný než pejskové sami. Vše se děje hrou. V dobré štěněcí školce je tedy dostatek prostoru, aby se psíci mohli spolu vylítat na volno a do sytosti si pohrát, kde je výcvikář nepřetěžuje jejich pozornost a nervovou soustavu .

Výchova psů

22. listopadu 2008 v 12:07 | anicka |  Něco o pejskach
Čistota bytu u štěňat :
Nácvik hygienického konání potřeby zahajte ihned, jakmile si štěňátko přivezete domů.
Všechna štěňata hodně spí a odpočívají. Téměř vždy po probuzení se potřebují vyprázdnit a toto je nejvhodnější chvíle, kdy začít s nácvikem. Jakmile se štěně probudí, ihned je zavedeme ven. Dokud je to možné, doporučuji nosit a postavit štěně až venku, kde chceme, aby se vyvenčilo, aby vykonalo potřebu. Je to praxí ověřeno. Je vhodné dát štěněti povel, např. "loužička", postupně se naučí na tento povel reagovat a udělat svou potřebu. Jakmile je vše hotovo, hlasitě štěně pochvalte, dejte mu najevo, že to je přesně to, co mělo udělat.
První den štěňat :
Blíží se doba, kdy si mnoho lidí přinese domů chlupatou kuličku. Pro mnohé z vás je to zcela nová situace. Pojďme se podívat na to, jak postupovat a na co nezapomenout při příchodu nového člena rodiny.
1. Načasování
Pokud jste se rozhodli pořídit si pejska na Vánoce, měla by to určitě být věc dobře promyšleného plánu. I vánoční dovolená skončí a nastane všední život, s tím je třeba počítat. Nicméně je to výhodné v tom, že většina lidí má dovolenou a více času se štěňátku hned od počátku věnovat. Další výborná doba pro pořízení štěňátka jsou prázdniny.

Psí a lidské stáří

22. listopadu 2008 v 12:04 | anicka |  Něco o pejskach

Věk psa

Věk člověka

Věk psa

Věk člověka

Věk psa

Věk člověka

6 měsíců

10,5 let

18 měsíců

20 let

10 let

55 let

7 měsíců

11,5 let

2 roky

25 let

11 let

60 let

8 měsíců

12,5 let

3 roky

29 let

12 let

64 let

9 měsíců

13,5 let

4 roky

33 let

13 let

68 let

10 měsíců

14,5 let

5 let

37 let

14 let

72 let

11 měsíců

15 let

6 let

40 let

15 let

77 let

11 měsíců

15,5 let

7 let

44 let

16 let

80 let

14 měsíců

16 let

8 let

47 let

17 let

85 let

16 měsíců

18 let

9 let

52 let

18 let

88 let


Psí horoskop

22. listopadu 2008 v 12:02 | anicka |  Něco o pejskach
PES VE ZNAMENÍ RYB
Podívali jste se někdy do psích očí a doslova změkli z dobroty, která vyzařuje z oněch tůní lásky: Takové jsou oči Ryb. Oči, které máme na mysli, když vyslovujeme tu starou větu, že oči jsou okna do duše. Ryby jsou znamením služby, ani ne tak z povinosti jako spíš obětování se pro ni. Je to jen druh služby, která si neklade podmínky a vykonávána z jediného důvodu- pomoci druhému. Jestliže máte mazlíčka ve znamení Ryb, bude asi velmi jemý, "málomluvný", citlivý a celkem křehký.Tělesný a duševní stav těchto zvířat nepatří k nejodolnějším. Bývají velmi citlivá jak k problémům doma, tak k zdravotním potížím svých chlupatých tělíček. Výrazným charakteristickým rysem Ryb je neutěřitelná intuice. Možná budete jijich obrovskou citlivostí vyděšeni a přísahali byste, že jsou z jiného světa. Mazlíček Ryba bude naladěn zcela na vaši vlnu. Zdraví ryb nemusí být zrovna nejpevnější. Pamatujte si, že jsou tato zvířátka velmi křehká. Chovejte se k mazlíčkům Rybám tak jemně, jak jen můžete. Oni opravdu žijí jen pro vás, tak jim ukažte, jak mic si toho ceníte. Postarejte se o to, aby teplota v domě nebyla extrémní, aby krmení bylo lehké a křehké a aby strava byla výživná a nezatěžovala Rybí trávicí soustavu. Ryby vládnou nohám a ,proto je potřeba udržovat tlapky, drátky upravené a čisté. Pravidelně je prohlížejte a udržujte ve zdraví.
PES VE ZNAMENÍ SKOPCE
Pes ve znamení Skopce rád ukazuje své aktivní a živé stránky. Je to odvážný pes a vždy je připraven přijmout jakoukoliv výzvu. Tento pes je ohnivé povahy , nemá vůbec rád, chceme-li ho omezovat v jeho svobodné vůli. Je si také zcela jist, že mu náleží určitá volnost v jednání. Pes ve znamení Skopce nikdy neváhá, může-li převzít iniciativu. Někdy pak postrádá opatrnost. Pes ve znamení Skopce není žádný bojovník. Má touhu být všude za jedničku. Tím se rozumí, že ho lákají hry a klání. Pes ve znamení Skopce potřebuje psovoda, který je schopen dobře a důsledně se prosadit, ale který ho součastně nebude moc omezovat.
PES VE ZNAMENÍ BÝKA
Psi narozeni ve znamení Býka stojí od přírody pevně všemi čtyřmi na zemi. Pak je pro ně samozřejmě nejduležitější svěřenou zemi dobře zabezpečit. To jim dodává stabilitu a jistotu. Pes narozený ve znamení Býka cítí potřebu plnit své úkoly spolehlivě a s pocitem povinnosti. OPatrnost pravděpodobně pili již s mateřským mlékem, ale tato vlastnost se u nich může projevovat také jako určitá nadůvěra. Všechny věci si rádi prozkoumají, vždy chtějí vědět přesně na čem jsou. Nemají příliš rádi změny, raději zůstávají u toho, nač jsou zvyklí, co dobře znají a co se osvědčilo. Pes ve znamení Býka potřebuje klidného a vyrovnaného psovoda, který ale dokáže dostat ze svého psa jeho rezervy.
PES VE ZNAMENÍ BLÍŽENCŮ
Lehkonohý mezi psy. Pes narozený ve znamení Blíženců má smysl pro pestrost, rozmanitost, změny a novinky.Nic ho nazasmuší víc , než když musí stále zůstávat u starých zvyklostí. Tento pes se sice učí bez námahy, ale rád zůstává jen na povrchu. V kynologické škole ho často fascinují mnohem více ostatní psi než jeho vlastní výuka. Vidí život z nekomplikované a ležérní stránky. Pes ve znamení Blíženců je zvědavý a silně zaměřený na všechno nové. Jenže příliš často trpí nedostatkem koncentrace, protože se rychle znudí. Mnohem raději se věnuje nvinkám, a když není nic nového k dispozici, dovede sám rozpohybovat okolí. Pes ve znamení Blíženců potřebuje tolerantního majitele se spoustou nápadů.
PES VE ZNAMENÍ RAKA
Pes ve znamení Raka se z bezpočnostních důvodů nejraději drží zásady dva kroky vpřed, jeden krok vzad, přestože ví o vlastní zranitelnosti. je to mimořádně citlivý pes a rád využívá ochrany druhých. Jestliže mu tuto ochranu odmítnete, cítí se jako na ztracené vartě. Pak se může projevovat i bojácně. Má dobré podněty. Jako citlivý pes, ale může být postižen určitou náladovostí. Pak si často stěžuje i sobě. Proto by mohl člověka snadno napadnout, že jde o komplikovaného psa. S odvážným a chápavým majitelem dokáže pes zrozený ve znamení Raka opravdu mnoho, i přes svoji citlivost- nebo právě díky ní.
PES VE ZNAMENÍ LVA
To pravděpodobně všichni víte- psovi zrozenému ve znamení Lva náleží veškerá úcta, protože on je král. A i když nikdo jiný neví, on si tím je jist. Lev se rád vidí ve středu a miluje, když se všechno točí jen kolem něj. To není nic, oč by musel bojovat, to mu prostě náleží. Bojového ducha si může rozvinout tam, kde o něco jde, Koneckonců má pes ve znamení Lva nárok na to, aby byl tím nejlepším. Rád se vidí na straně vítězů a úspěchů. Stejně jako dokáže vyvinout plné nasazení, dokáže ukazovat i své flegmatické stránky. Polehávat kolem a prostě nic nedělat- když ho zrovna nic nebaví. V takových momentech jím také nijak nepohrdne. Pes ve znamení Lva potřebuje majitele, který dokáže psovi přenechat část své moci, aniž by ho nechal, aby mu skákal po hlavě.
PES VE ZNAMENÍ PANNY

Pes ve znamení Panny je pracovitý a vždy připravený pes. Nic pro něj není příliš mnoho. Neustále hladá nové úlohy, které by mohl splnit. Když se nic nenabídne, prostě něco přivleče, čím by se mohl zabývat. Že to může jeho okolí někdy zneklidňovat, je asi jasné. Pes ve znamení Panny je všechno jen ne zmatkař. Cení si řádu ve všem dění a chce mít ve všem jasno. Za těchto podmínek se může ukázat v nejlepším světle a tak jeho výkony pak jsou opravdu skvělé. Přesnost pro práci má prostě v krvi. Jeho snaha udělat vše dobře je mimořádně velká. Přitom se může přetěžovat a přemáhat tak schopnosti svého nervového systému. Potřebuje psovoda, který mu dá pocit pevného vedení a poskytne mu mnoho pohybu.PES VE ZNAMENÍ VAH
Tento pes nikdy neví, komu by se měl snažit vyhovět. Jestli tomu, či onomu, nebo sobě samému. Tento se projevuje často jako nerozhodný a neví tak docela přesně, co vlastně chce. dokáže ocenit, když jeho majitel vždycky ví, co se teď bude dít, protože tento pes cítí velkou potřebu přizpůsobit se svému člověku a žít s ním ve shodě. To ho také žene do výkonů. Tohoto psa neučiní nic šťastnějším, než když cítí, že si ho partner cení. Budeme-li k němu chtít zachovat odstup , bude trpět a toužit po blízkém vztahu. Pes ve znamení Vah miluje harmonické prostředí a dokáže se dobře chovat. Poslušnost u něj nebývá problémem. Pes ve znamení Vah potřebuje přátelského psovoda, který mu dokáže poskytnout harmonické prostředí s vyrovnanost.
PES VE ZNAMENÍ ŠTÍRA
Pes zrozený ve znamení Štíra dokáže své prostředí fascinovat. Vyzařuje z něj něco tajemného. Je to pes, který chce cítit hranice. Ale reaguje také na to, když mu je stanovíme. Často je přijímá s určitými námitkami. Jako žádný jiný pes dokáže svého majitele testovat a stavět ho přes nejrůznější výzvy. Často v tom bývají boje o moc. Ty se nesmí odehrávat v záporném slova smyslu, ale pes je nechá svému majiteli důkladně poctít. Tento pes vyžaduje intenzivní vztah s člověkem. Pokud tato součás jeho života vyhovuje, je schopen absolutní poslušnosti. Jeho majitel mu patří. Vidí-li své místo ohroženo, dokáže reagovat žárlivě. Tento pes potřebuje psovoda, který má správný poměr k moci a dokáže do práce vnést hodně disciplíny.
PES VE ZNAMENÍ STŘELCE
Mimořádně přátelský pes, který rozumí svému okolí a dokáže je okouzlit ohromným optimismem. Rád navazuje kontakty a má radost ,když se může zapojit do každé činosti. Být při všem je pro něj strašně důležité. Při práci je spíš vybíravý, protože nemá výrazný smysl plnit své povinosti. Často mívá trochu pocit, že se narodil k něčemu vyššímu. Když je ale svojí věcí fascinován, dokáže se do ní pustit s ohromným elánem. Postavíme-li mu do cesty překážky, rychle ztrácí motivaci s vyjímkou případů, kdy se cíl opravdu vyplatí. Vždy je připraven si hrát. U tohoto psa trvá trochu déle , než opravdu "dospěje" a stane se rozumějším. es ve znamení Střelce potřebuje velkorysého majitele, extroverta, který vidí život velkoryse a s nadhledem.
PES VE ZNAMENÍ KOZOROHA
Pes ve znamení Kozoroha je každým coulem pes, který přišel na svět, aby tu něco dokázal. Souhlasí se svým majitelem, že práce a poslušnost patří dohromady. Tento pes miluje cílenou práci. Je důležité vyzývat ho ke hře. Jinak bychom mohli podlehnout jeho snaze plnit práci a povinosti. Má vzorový postoj k práci a s ním lze dosáhnou vysokých cílů. Je vytrvalý, odolný a houževnatý. Provází ho přirozená autonomie. Nijak zvlášť nemiluje , když ho lidé ignorují a nedbají na něj. Pokud se to stane, dokáže si postavit hlavu- a pak už nejde vůbec nic. Tento pes potřebuje korektního majitele, pro kterého je důležitá nejen práce, ale také hra.
PES VE ZNAMENÍ VODNÁŘE
Pes Vodnář je mezi psy něčím zvláštním. Rád se odlišuje od ostatních a klade vysoký důraz na idividualitu. Je to pes, který rád staví svět na hlavu a pak zjišťuje, že i z této strany vypadá dobře. Pes ve znamení Vodnáře se dokáže projevovat pěkně svéhlavě, a když nechce, je velmi obtížné ho k čumukoli pohnou. Rád se nechá prosit. Když cítí, že mu lidé nechávají jeho individualitu, je schopen velkých činů. Má čilou mysl a je velmi pozorný. Jen tak mu něco neunikne. Je to aktivní pes plný života a vůči novinkám obecně má velmi pozitivní postoj. Pes ve znamení Vodnáře potřebuje psovoda, který se nechává rád inspirovat novinkami, takže ne vždy probíhá vše podle zaběhnutého vzorce.


Pes je nejlepší přitel člověka

22. listopadu 2008 v 11:53 | anicka |  Něco o pejskach

PES-NEJLEPŠÍ PŘÍTEL ČLOVĚKA.
Pes je to nejvěrnější zvíře, co existuje.Je pánovi natolik věrný ,že když vidí, jak pánovi někdo ubližuje a ví že neví jak mu pomoci, tak je schopný se rozplakat tak,že mu po tváři stékají droboulinké slzy.Psi se dožívají průměrného věku 15-16 let.Menší plemena se dožívají vyššího věku než větší. Asi o dva až tři roky.Pes je dobrý obranář.Pomáhá policii,armádě,nemocným a slepým lidem.Pro psi, co nemají domov, jsou psí útulky.
Psí útulky poskytnou pejskovi domov, než si ho někdo vezme.Dám sem odkaz na jeden psí útulek .Z tohoto útulku mám psa i já.ÚTULEKChody koní

22. listopadu 2008 v 11:46 | anicka |  Něco o koničkach
krok = čtyřdobý chod (V okamžiku kroku má kůň tři končetiny na zemi a jednu ve vzduchu.)

klus = dvoudobý chod (Při klusu se současně zvedá vždy protější přední a zadní končetina.)

cval = třídobý chod (Při cvalu se dotýká země vždy dvě diagonální končetiny.)

trysk = čtyřdoby chod (Stejně jako při cvalu je i při trysku jedna přední noha vedoucí, což konidovoluje udržovat rovnováhu při zatáčení.)

mimochod = Současně se pohybují jednostranné (laterální) končetiny.

Vicvik koně

22. listopadu 2008 v 11:44 | anicka |  Něco o koničkach

Kůň potřebuje každodení pohyb,aby si zachoval zdraví.Jako všichni atleti,když pracuje,potřebuje doplňkový výcvik,aby se vyvíjel a zachovával si dobrou fyzickou kondici.V otázce zdatnosti koně je pohyb koně spojen vždy s krmením.Kůň,který je chovaný volně,za předpokladu,že výběh není příliš malý,má příležitost provádět všechna drobnější cvičení,která potřebuje k tomu,aby zůstal zdráv.


kreslení koníci

14. listopadu 2008 v 20:14 | ani |  Něco o koničkachkoničci

14. listopadu 2008 v 20:10 | ani |  Něco o koničkach