Ústní hygiena

22. listopadu 2008 v 12:17 | anicka |  Něco o pejskach
Pečovat o hygienu dutiny ústní u psa je velice důležité, neboť správnou prevencí můžeme předejít zánětlivým onemocněním dutiny ústní.
Měkká strava, kterou psa krmíme, podporuje tvorbu zubního plaku, pes nemusí kousat, a tím nedochází k mechanickému čistění zubů. Pokud není zubní plak odstraněn mechanicky, dochází k narůstání vrstev plaku a postupně k tvorbě zubního kamene.
Zubní kámen odtlačuje sliznici dásní, brání její správné výživě a tím napomáhá rozvoji zánětu dásní. Postupně dochází k odhalení krčků zubů, na kterých ulpívají zbytky jídla, zánět postupuje do hlubších vrstev, může dojít k vytvoření hnisavé píštěle.
Příznaky: silný zápach z úst psa, zarudlý pruh lemující řadu zubů, obnažené krčky zubů, slinění, krvácení dásní, často neochota přijímat potravu, neboť zánět dásní je velmi bolestivý.
Prevence: umožnit psovi mechanické čistění zubů a to podáváním vhodných žvýkacích kostí, např. z hovězí kůže, telecích kloubových kostí, do jisté míry pomáhá i tvrdé pečivo nebo je možné zakoupit různé žvýkací pamlsky, které snižují riziko nárůstu zubního kamene, některé přímo obsahují i směs enzymů, které zubní plak rozpouštějí a odstraňují. Kosti jsou vhodné co největší, aby je pes opravdu ohlodával, ne rozkousal za krátkou dobu. Postačí podat 1x týdně.
Každý pes má jiný sklon k tvorbě zubního plaku a tím následně i k tvorbě zubního kamene. Můžeme rovněž provádět čistění zubů a masáž dásní pomocí gumového prstu, jsou k dostání rovněž zubní kartáčky, toto je však nutné učit psa postupně (již od štěněcího věku). Existují i některá speciální krmiva, která svým složením a prostorovým uspořádáním vlákniny snižují kumulaci zubního plaku a kontrolují zápach z tlamy.
Důležitou složkou prevence je pravidelná kontrola dutiny ústní našeho psa a při zjištění zánětlivého onemocnění návštěva veterinárního lékaře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

co biste zlepšili?

pozadi 50% (2)
zahlaví 0% (0)
stanku 0% (0)
všechno 0% (0)
vic rubrik 25% (1)
ješte něco jineho napiš do komentaře 25% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama